2008 nyár
Falcsik Mari
1956-ban született Budapesten. Az ELTE bölcsészkarán diplomázott. 2000 óta publikál jelentős irodalmi lapokban (Élet és Irodalom, Holmi, Árgus, Látó, Bárka, Parnasszus, Jelenkor, Kritika, CET, Litera, Spanyolnátha, Hajónapló, Debreceni Disputa, Szépirodalmi Figyelő), antológiákban (többek között a Szép versekben, a HogyÖtben). Versei olaszul, hollandul és angolul is megjelentek. Két kötete anyagából Ráckevei Anna önálló előadóestet állított össze, amely 2007-től szerepel színpadon. Műhelybeszélgetéseket és performanszokat szervez, amelyeket 2007 óta Láposi Farkas gitárművésszel együtt szerkesztett és adott elő, művészpartnere 2010. február végén bekövetkezett tragikus haláláig. Kötetei: Sanzon nehéz iddőkben (Magvető Kiadó, Budapest, 2004), Változatok a szabadságra (Magvető, Budapest, 2006), A sorsvadász (Jelenkor Kiadó, 2010) Honlapja: http://falcsikmari.honlapepito.hu
LAPUNKBAN MÉG »
„két szép nagy alma
egy sárgarépa
meg néhány banán"
Falcsik Mari
Spanyolnátha, 2010 tél
Falcsik Mari
Fotóalbum
Kóny, mese
Kónyról az a mendemonda járja, hogy a legények felhúztak a templomtoronyba egy bikát, hogy lelegelje az ott kisarjadt gazt, s ahogy a szegény pára nyelve már kibukkant, egyikük felkurjantott: Nídd, már kanyarintja!!! Nohát, ezt csak az irigyek találhatták ki, nem bírván el, hogy a szorgos, jóföldű faluban oly szép templom épült: az oltárképén röpülő mellvértes Szent Mihályt tán maga Maulbertsch vagy legalább valamely követője festette... Azért a Sopronba vonatozó diákok sose mulatszották el az ablakból kilógva jó hangosan megkérdezni az állomáson ácsorgó helybelieket: Kérem, itt húzták fel a bikát a toronyba? A kónyi fiatalok tehát küldöttséget szerveztek a diákvonatokhoz, hogy válaszolhassanak: Itt-e vagy se, de azóta is minden marha ezt bőgi!
Hanem ha a toronyig nem is jutottak, a kónyi bikák olykor valóban elszabadultak, s ilyenkor az aprónép visítva bújt a konyhaablak mögé, míg a Férfiak lefogták a nekivadult jószágot s visszavezették az istállóba. A városi sápadtarcú vendégek arra is csak az ablak mögül pislogtak, ha az istennyila csapkodott, s labdányi jegek terítették földre az óriásdáliákat. A Keresztapák, ha villámlott, hátuk mögött a kezükkel titkon jól megzengették a tetőjavításhoz odakészített bádoglemezt s elkiáltották magukat, Ohó, nyakunkon a vihar!, s nagyot derültek, ahogy a Sápadtarcúak szaporázták a ház felé.
Misére menet a Sápadtarcúak zavartan lépdeltek a sötétkendős Asszonyok kérdéseinek kereszttüzében, No meggyüttetek? Osztán hun jobb, Pesten vagy Kónyban? Micsoda kérdés. Hát hol, Kónyban. Ahol a vasárnapi konyhában szent borzadással lehet lesni az áldozati baromfit, hogy tekergeti a nyakát a Keresztanyák kezében, s később, ahogy a lefittyedt fejű csirkehulla belemerül a kopasztáshoz forralt vízbe. Ahol színről színre látható, milyen egyszerű lépés vezet létezésből a nemlétezésbe. Ahol a temetőben meseszép családnevek zenélnek a kereszteken: Rehöreg, Tuba, Énzsöl... Ahol minden nyáron megnyitja sötétkék tükrét a Tündértó, hogy jegeshideg mélyébe nyeljen egy óvatlan gyermeket — mindig Bennszülöttet, az öldöklő Tündér csak a helybelieket kívánja... Ahol a fekete éccakában rémesen villan a foghíjas töklámpás vigyora, és a dunna alatt kushadó Sápadtarcú hallja, hogy a járdán közeledik a kopogás... De a Bennszülöttek, rémségek mindentudói megnyugtatják, hogy ez csak a Rémon Pali, aki rajzszögbe lépett, ám nem érzi — az még a tarlón is át tud futni mezítláb, olyan vastag a tapla bőre.
Kónyban Hanynak hívják a láp maradékát, ott gőzölög a kukoricás alatt. A Bennszülöttek fia lidércet mutatni vitte oda a Sápadtarcúak lányát, de rendesen csak óriás szúnyogokkal találkoztak, akik dagadtra csípték őket — lidércesnek ez is épp elég lidérces volt... Kónyban tűzből volt a nyár, égette a talpat a mezei út pora. A teknővájó cigányok nyaranta megjelentek ebben a forró porban, hogy varázslatos beszédjükkel elkápráztassanak Sápadtarcút és Bennszülöttet egyaránt, majd kitörjön az élénk cserekereskedelem a pudrékkal: kisbicskáért süteményt, vitrindíszért nádpikulát.
Kónyban a Nagyapáknak akkora vázas biciklije volt, hogy óriásiakat zúgott vele a Sápadtarcúak minden fia, aki csak kipróbálta. Még kecskeviadalba is lehetett keveredni vele: történt, hogy a kormányozhatatlan batár egyenest a baknak ment neki, s az még fel is öklelte az estéből föltápászkodó riadt kis szemüvegest. Hanem a kónyi Nagyapák biciklijén az ormótlan kormány végén úgy ragyogtak a fényesre kopott sárgás fafogók, mint az óarany.