R_evolution
Urbán Tibor
LAPUNKBAN MÉG »
„két szép nagy alma
egy sárgarépa
meg néhány banán"
Falcsik Mari
Spanyolnátha, 2010 tél
Urbán Tibor
Ötvenhat után születtem
Anyai nagyapám Kassára (ma Szlovákia) vonult be katonának, megjárta az első és a második világháborút, Horthy után menetelt Erdély (ma Románia) visszafoglalásánál. Apai nagyapám orosz hadifogoly, majd a Vörös Hadsereg kapitánya. Édesapám a levente mozgalom tagja, „családunkért” párttag, munkásőr.
„Emlékek” hordozói, emlékeim megalapozói, magyarság hitem megfogalmazói — szeretteim.
Ellentétes cselekedetek, tettek létrehozói, a társadalom példaértékű láncszemei, a kor áldozatai. Ők és a nagyobb család ölelésében lettem a hatvanas évek kisdobosa és úttörője.
Ötvenhat után születtem 1960-ban, egy pár száz lelkes borsodi faluban, Léhen.
Tudatra ébredésem, gyermekkorom korai szakaszában ez az évszám a sok más emlegetett történelmi eseménytől (világháborúk) valahogy eleinte nem különült el. Esti beszélgetések alkalmával halottam messziről jött bányászokról, akik hangosan énekelve és szónokolva érkeztek a falunkba és leverték a vörös csillagot a híres Léhi Állami Gazdaság főbejáratáról (ami a Hegyi földbirtokos kastélya volt). Említették a harckocsikat is, melyek e kicsiny falu dombján haladtak át észak felé. Néhány óra, néhány nap, így csendesebben — mégis rettegve a helyi besúgóktól, az országban kialakított szemléletektől — élte napjait és az azt követő éveket szülőfalum.
Felnőtté és képzőművésszé válásom minden ízében és idejében gyakran megidézi és magyarázza a történteket, benne keresve a családom és önmagam helyét. Felelősségem a hallott, értelmezett konkrét emlékek megőrzése — feladatom szerint művészeti, képzőművészeti újrafogalmazása. Hazai és nemzetközi kiállításaim tematikájában e napok és évek, személyekre levetítve tárják fel közös értékeinket és tragédiánkat.
Gyakran kis és szürke hétköznapok ezek, apró tettekkel, melyek nemcsak az én, hanem a mások múltjában is igazak, tükörképek magyarságunkban.