R_evolution
Székelyhidi Zsolt
1973-ban született Debrecenben. Író, költő, fotós, zeneszerző, 2007-től a Spanyolnátha szerkesztője, 2011–2019 közt főszerkesztő-helyettese. A Corvina kiadó műszaki vezetője.
Kötetei: Hoz (versek, Új Bekezdés, Miskolc, 1997), Zajtalanítás (versek, Parnasszus, Budapest, 2004), Jega Jade — Háborúban született (regény, Kossuth Kiadó, Budapest, 2009), Ördöngős (Spanyolnátha Könyvek, Hernádkak, 2009), Űrbe! (Spanyolnátha Könyvek, Hernádkak, 2012), Vampomorf (Spanyolnátha Könyvek, Hernádkak, 2014), Csurom (Parnasszus P'Art Könyvek, Budapest, 2016), Színült (Parnasszus P'Art Könyvek, Budapest, 2019), A kékkőkúti csillag (Spanyolnátha Könyvek, Hernádkak, 2020); Ami kék lesz (Parnasszus P'Art Könyvek, Budapest, 2021).
Az 1995-ös Miskolci Tavaszi Diáknapok különdíjasa. 2007-ben Junior Parnasszus-díjas, 2008-ban a Kossuth Kiadó regénypályázatának első helyezettje Zöllner Marcellal.
A Jelenlét50, a HogyÖt, a Hunlandia, a Miskolc KapuCíner és a Díszkosz 12 SPN-antológiák tervezője, szerzője. A Hunlandiát szerkesztőként is jegyzi.
SPN Krú név alatt 2008-tól Berka Attilával együtt zenés költészeti performanszokat, akciókat csinál. 2011-től 2013-ig a vakszöveg.hu irodalmi és fotóblogot vezette Zolkóval.Űrbe! kötete 2013-ban digitális verzióban is megjelent a Spanyolnátha művészeti folyóirat aloldalaként (http://urbe.spanyolnatha.hu, tervezte: Barbély Virág), 2014. január 22-én pedig Miskolcon a Tízeset című Spanyolnátha-rendezvénysorozat részeként debütált a belőle készült színpadi mű Bársony Júlia rendezésében és a Harmadik Hang Háza + SPN Krú előadásában.
LAPUNKBAN MÉG »
„két szép nagy alma
egy sárgarépa
meg néhány banán"
Falcsik Mari
Spanyolnátha, 2010 tél
Székelyhidi Zsolt
Harminckét
Kora gyerekkoromban nem tudtam semmit ötvenhatról. Általános iskolából sem rémlik semmi, aminek köze lenne hozzá. Nem tanultunk olyat, hogy ötvenhat, hacsak nem matekból, hogy ötször hat az harminc meg kettő az harminckettő és ma pont ennyi éves vagyok. Mire eljutottunk volna az ezerkilencszázas évek második feléig, vége lett a nyolcadiknak, elballagtunk.
Gimiben, dráma tagozaton, ének órán, mateken, beszéd órán nem tanultam semmit ötvenhatról. Az ezerkilencszázas évek legvége érdekelt főleg, a kortársak, a magyar irodalom, a külföldi irodalom meg a dramaturgia meg a mellek, a szép művészien kerekedő, gömbölyödő, feszes és feszített, fesztelen mellek. A gimiben nem tudtam meg semmit ezerkilencszázötvenhatról. Az egész történelem a maga drámaiságával, véletlenszerűségével vagy épp jól megtervezettségével együtt hűvösben hagyott. Hűvösvölgyben.
Az egyetemes évek még inkább az irodalmat hozták elém. Hajszoltam a verseket, a novellákat, a gyönyörű melleket és a kortársakat, belőlük is a lányok vonzottak leginkább. Kevés történelmet vettünk irodalom szakon, nem tudtam meg semmit ezerkilencszázötvenhatról, azt sem nagyon tudtam, volt-e, akkoriban.
Aztán eljutottam az avantgárdig, Vass Tiborig, általa Papp Tiborig és Nagy Paliig, Bujdosó Alpárig is. Ők végül meséltek ötvenhatról.
Elmondták, hogy jutottak ki, országról országra jutottak, míg Párizsban megálltak, Alpár meg Bécsben, ott élnek azóta is, félig azért hazaköltöztek, miután a rendszer megváltásra került. Van itthon lakásuk, sokat itt vannak Pesten. Papp Tibor a minap volt hetven éves.
Kérdeztem anyutól, aki negyvenkilencben született, mit tud ötvenhatról. Nem sokra emlékszik, ahogy mondja, tankokról mesélt, Hajdúszoboszlón laktak mamiékkal, jöttek reggel a katonás tankok, száznál több, megálltak a házuk előtt, csengettek. Papa alig akarta őket beengedni, de bejöttek. Kedvesek voltak, vizet kértek inni, mosakodni.
Mentek Pestre, késő estére talán ott is lehettek már.
Aztán mondja anyu, hogy néhány tanító eltűnt akkoriban. Egy fiatal nő, azóta sem látták viszont Hajdúszoboszlón, valamit mondhatott, hangoztathatott, csinálhatott. Nem tudni. Nem tudom...
Az interneten megtudtam, micsoda ezerkilencszázötvenhat valójában. Vannak képek, illusztrációk, megszólalnak túlélők, akik harcoltak, aztán külföldiek, akik valahogy oda kerültek és ösztönösen segítettek, talán fegyvert is fogtak. Olvastam az előzményekről, a következményekről is olvastam. Néztem kisvideókat is, fekete-fehéreket.
Tudom már, mit jelent ezerkilencszázötvenhatosnak lenni. Tudom, hogy sohasem lehetek ezerkilencszázötvenhatos. Én ezerkilencszáz-hetvenhármas vagyok. Kétezerhatban is.